Cenově dostupné pro každého

Všeobecně o masáži

 

 

Masáž je terapie, kterou se mohou aplikováním tlaku na svaly a tkáně léčit zranění, zmírňovat bolesti a stres, zlepšovat krevní oběh a uvolňovat napětí. Masáž je bezpochyby nejstarší formou terapie; je to něco, co zvířata i lidé dělají téměř instinktivně, chtějí-li poskytnout útěchu a zmírnit bolest.

 

Druhy masáží

V každé kultuře existuje ta či ona forma terapeutické masáže; popisy mnoha metod, které jsou používány dodnes, známe z nejstarších zapsaných lékařských textů. Čínský rukopis z roku 2700 před naším letopočtem doporučuje každé ráno provádět automasáž „proti nachlazení, pro udržení vláčnosti orgánů a jako prevence proti zdravotním potížím“. Podstatně mladší je švédská masáž, kterou kolem roku 1830 popsal Per Henrik Ling a který se v západních kulturách považuje za základní formu masáže, „klasickou“ masáž.

Existuje přes 100 různých druhů masáží vycházejících z různých kulturních základů. Jednotlivé druhy masáží se vzájemně prolínají a mnoho technik je označováno za originální, svébytnou metodu pouze z komerčních příčin.

Tzv. masáž srdce je ve skutečnosti stlačování hrudníku v rámci záchrany života u srdeční zástavy...

 

Rozdělení masáží dle charakteru techniky

Plošné masáže

- používá se tření, nebo posunu tkáně po spodních vrstvách

  • Švédská masáž
  • Reflrxní masáž
  • Aroma masáž
  • Lymfatická masáž (lymfodrenáž) používá rytmické hnětení a zlepšuje tak tok tkáňového moku, zmírňuje otoky.
  • Bowenova masáž (Bowenova technika) - velmi jemná manipulace s měkkou tkání, bowenista svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval nebo šlachu, poté vyvine velmi jemný tlak (asi jako bezbolestný tlak na oční kouli) a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět. Mezi jednotlivými sériemi pohybů, tzv.procedurami, jsou krátké (asi 2 minutové) pauzy.
  • Medová masáž ruská technika, používá přilnavosti medu nanášeného na kůži k intenzivní práci s podkožím
  • Lomi lomi havajská technika, pracující s tlaky i třením ve vhodném rytmu
  • Vodní masáž kombinuje hydroterapii a masáž; používá se k ošetření nejrůznějších bolestí svalů a kloubů, například artritidy. Jednou z forem je Perličková koupel.
  • Ajurvédská masáž tradiční indický systém léčení, který sahá do roku 1800 před naším letopočtem, využívá terapeutické masáže a kombinuje je s nanášením hojivých aromatických olejů a bylin
  • Tlakové, bodové a liniové masáže

- používá se tlak prstů a jiných částí těla

  • Akupresurura
  • Reflexologie
  • Thajská masáž
  • Japonská masáž shiatsu
  • Rolfing technika původem z USA, zaměřuje se na hluboké struktury pojiva, používá razantních přístupů (bušení pěstmi)
  • Kraniosakrální terapie technika původem z USA, byla vyvinula v roce 1977. Jejími tvůrci jsou chiropraktik John Upledger a doktor Ernest Retzlaff. Zaměřuje se na na měkké tkáně a tělní tekutiny. Rozeznává poruchy kraniosakrálního systému, kam patří hlava, páteř a křížová kost, propojené pomocí „pulzů“ obíhajícího mozkomíšního moku. Poruchy se napravují pomocí lehkého tlaku (asi jako váha pětikorunové mince) na různá místa systému; tímto způsobem se normalizuje proudění tekutiny a energie kraniosakrálním systémem.
  • Masáž horkými kameny používající nahřáté lávové kameny, které mají schopnost dlouho v sobě kumulovat teplo.
  • Sázení baněk - baňkování. Používá předem zahřátých nádobek, většinou skleněných, které při chladnutí vyvíjejí podtlak na kůži a podkoží. Působí nepřímo přes jednotlivé reflexní zóny na příslušné orgány.
  • Moxování- požehování. Stimulace akupunkturních bodů teplem - nahříváním moxovacími tyčinkami vyrobenými z pelyňkového vláka.

     

     

    Masáže miminek Masáž obecně, je v naší kultuře zvykem spojovat s představou rehabilitace nebo korekce zdravotních stavů. Ale u národů, které žijí v sociálně semknutějších společenstvech je masáž a zvláště masáž dětí, formou komunikace. Vzájemný dotek matky a dítěte napomáhá prohloubit pouto mezi matkou a dítětem (tzv. bonding), které je nezbytné pro jeho zdravý tělesný i psychický vývoj.

    Masáž miminek je soustavou velmi jemného a citlivého masírování. Miminka je vhodné masírovat hned druhý den po narození, spíš jenom hlazení a mazlení, postupně můžete přidávat opravdové masážní tahy, které jste se naučily na kurzu masáže miminek nebo z literatury. Začít není nikdy pozdě i předškoláci se rádi nechají namasírovat a možná budete překvapeni s čím vším se Vám při masáži svěří.

    K vlastní masáži. Najděte si denní dobu, která bude vyhovovat Vám i miminku, pusťte si hezkou uklidňující hudbu a soustřeďte se jenom na miminko, povídejte mu o tom co právě děláte a postupujte pomalými jemnými tahy postupně po celém tělíčku. Nalaďte se na vlnu miminka a když se bude chtít v průběhu masáže pomazlit, tak klidně masáž přerušte a pomazlete ho. Postupujte pomalu a nenásilně, určitě se najdou místa na tělíčku, na kterých nebude masáž miminkům vyhovovat, taková místa vynechte a příště se k nim vraťte. Tímto způsobem můžete účinně odstranit případné bloky.

     
     

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode